polska

Rozporządzenie - jednak testy dla podróżnych z poza UE

2021-12-14

Opublikowano już rozporządzenie regulujące obostrzenia, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia. Niestety, wbrew nadziejom osoby przylatujące z poza strefy UE muszą na granicy okazać test, którego negatywny wynik został uzyskany mniej niż 24 godziny przed przekroczeniem polskiej granicy.

 test2

Rozporządzenie uwzględnia nie tylko kraje strefy Schengen, ale ogólnie Unii Europejskiej: „nie stosuje się do osoby przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej”.

W przypadku braku testu podróżny zmuszony jest udać się na 14 dniową kwarantannę. Poza krajami strefy Schengen i UE dokument wymienia pewne wyjątki. I tak obowiązek testowanie nie dotyczy: „Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego lub Stolicy Apostolskiej albo państwa, które uzgodniło z Rzecząpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.”

Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawodawca zmniejszył limit dostępności m.in. pokoi hotelowych z 50 do 30 proc., a do sumy tej nie będą wliczać się osoby zaszczepione.Tak surowe limity zajętości będą obowiązywać również m.in. w barach, kawiarniach, restauracjach, kinach, teatrach, czy obiektach sakralnych. Dyskoteki będą natomiast zamknięte, poza sylwestrową nocą, kiedy będą mogły przyjąć do 100 osób, plus zaszczepieni. Co ciekawe w nowym rozporządzeniu próżno szukać zapowiadanego przez ministra zdrowia limitu 75 proc. miejsc w komunikacji zbiorowej, bo przewoźnicy mieli przekonać rząd, że tego nie da się egzekwować, a Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nie chce „tworzyć próżni prawnej”.

Nowe uregulowania nie dają przedsiębiorcom uprawnień do żądania okazywania paszportów covidowych

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu: "Przyjęta w obowiązującym rozporządzeniu konstrukcja nie przyznaje usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia, ponieważ okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny – to w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem, w przypadku osiągnięcia tego limitu".

Jak czytamy w samym rozporządzeniu "Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.

Pełny tekst do ściągnięcia: TUTAJ

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail